Instalacje elektryczne, zwłaszcza te, które zostaną zamontowane w budynkach o skomplikowanej konstrukcji wymagają niejednokrotnie stworzenia bardzo trudnego projektu. Specjalne programy komputerowe umożliwiają elektrykom o wiele łatwiejsze zaplanowanie, gdzie i w jaki sposób ma przebiegać dany przewód, gdzie będzie znajdowało się rozgałęzienie i tak dalej. W ten sposób elektrycy coraz częściej mogą przypominać nam informatyków, ponieważ projektowanie sieci elektrycznych w obecnych czasach odbywa się właściwie tylko za pośrednictwem komputera. Specjalne programy umożliwiają także kontrolę parametrów podczas funkcjonowania instalacji.
Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest sposób emisji ciepła – jest ono dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie, co zapobiega powstawaniu gorących warstw powietrza w górnej części pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe zapewnia profil temperatury w pomieszczeniu najbardziej zbliżony do teoretycznego profilu idealnego, ponieważ oddaje ciepło przez promieniowanie i nie wywołuje konwekcji. Ogrzewanie wykonuje się jako elektryczne lub wodne. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, choć w nowych budynkach coraz częściej jest stosowane na całej powierzchni użytkowej. W ogrzewaniu podłogowym wodnym, woda dostarczana jest instalacją centralnego ogrzewania (CO), przy czym konieczne jest zastosowanie mieszacza do obniżenia temperatury wody w stosunku do temperatury lub (co stosuje się częściej) niskotemperaturowego źródła ciepła, takiego jak pompa ciepła albo kocioł kondensacyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie
Wady i zalety:
Zalety:
Wady:
Zalety:
Wady:
Jako tradycyjne źródła energii cieplnej przyjmuje się takie metody postępowania, w których nie jest brane pod uwagę ewentualne negatywne oddziaływanie na środowisko.
Ciepło z elektrociepłowni do budynku dostarczane jest rurociągami w postaci gorącej wody. Woda ta nie jest stosowana bezpośrednio do ogrzewania, lecz jej energia cieplna przekazywana jest do wewnętrznego obiegu grzewczego centralnego ogrzewania w wymienniku ciepła (rekuperatorze). Dawniej powszechnie stosowano do przesyłu magistrale słabo izolowane, co powodowało duże straty ciepła, a wykonanie instalacji przesyłowej wymagało wysokich nakładów. Obecnie stosowane są powszechnie rury preizolowane, które ograniczają straty ciepła i ułatwiają montaż.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie